Isic Card & Öğrenci Kimlikleri

   Öğrenciliğin hayatımıza kattığı en önemli güzelliklerden birisi şüphesiz öğrenci indirimi çünkü mezun olduktan sonra yeterince paramız olsa bile çok büyük eksikliğini hissediyoruz, yani resmen içimize işliyor. Eğitim hayatımız boyunca maddi durumumuz pek yerinde olmadığından gündelik yaşantımızda; ulaşım araçları, yemek yenecek yerler, sohbet edilecek kafeler, sinemalar, müzeler, cep telefonu operatörleri vb. gibi birçok alanda öğrencilere sağlanan indirimler bizler için hayat kurtaran niteliğe sahip oluyor. Öğrenciyken indirim sağlamayan herhangi bir işletme de bile öğrenci indirimi almak için diretiriz, öğrenci olduğumuzu üstüne basa basa söyleriz, karşı tarafa gerekli duyguyu aşıladıktan sonra o indirimi almak bizim için gerçek bir başarıdır. Maddi durumumuz yerinde bile olsa o indirimi almak isteriz, bu kendimizi iyi hissettirir. Ne kadar zor olursa olsun bana sorarsanız en güzel meslek öğrencilik mesleği, insan bunu hayata atıldığı zaman çok daha iyi anlıyor kısaca öğrenciliğin kıymetini bilmek lazım. Öğrencilik ve öğrenci indirimi üzerine cilt cilt kitaplar, fasikül fasikül ansiklopediler yazılır o yüzden biz konumuza dönelim.

           

   Isic olarak adlandırılan bu kart; açılımı International Student Identity Card yani Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı olan, International Student Travel Conference (ISTC) üyesi kuruluşlar tarafından dağıtılan ve birçok alanda öğrenci indirimi almanızı sağlayan bir öğrenci kimliği. Bilmeniz gereken hususlar şunlar;  

1- Dünya üzerinde birçok ülkede; yeme-içme, ulaşım, konaklama, eğlence, konser, sinema, müze vb. gibi birçok alanda indirim sağlar. Tren bileti ya da otobüs bileti alacaksanız, şehir kartı alacaksanız, Hop-On hop-Off otobüslere ya da tur teknelerine binecekseniz, restoranlarda yemek yiyecekseniz, hostellerde konaklayacaksanız, müzeleri gezecekseniz, Disneyland gibi büyük eğlence komplekslerine girecekseniz, futbol maçı-konser ya da festival bileti alacaksanız ve hediyelik eşya dükkânları başta olmak üzere mağazalardan alışveriş yapacaksanız mutlaka Isic kartınızı gösterip öğrenci indiriminden faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenin.

2- Sizin de takdir ettiğiniz üzere bu kartı alabilmenizin ilk şartı öğrenci olmak; 12 yaşından büyük olmak kaydıyla ilköğretim, lise, yüksekokul, lisans, yüksek lisans, doktora, uzaktan eğitim ve açık öğretim fakültesi öğrencisi olan herkes kurumundan alacağı öğrenci belgesini kullanarak bu kartı alabilir. Öğrenci belgenizde aktif olarak eğitiminize devam ettiğinize dair ibarenin olması gerekir yani eğitiminizin hala devam ediyor olması gerekiyor.

4- Adından da anlaşılacağı üzere tüm dünya ülkelerinde geçerlidir ve her ülke tarafından kabul gören tek öğrenci kimliğidir. Kartlar 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yıllık olarak düzenlenir ve Eylül ayından sonra başvuru yapmışsanız son kullanım tarihi bir sonraki yılın 31 Aralık günü olacaktır, yani 1 Eylül 2016 tarihinden sonra alırsanız son kullanım tarihiniz 31 Aralık 2017 olur. Kartınızın kullanım süresi bittiğinde her yıl 1 Ocak itibariyle güncel öğrenci belgesiniz ile başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz. Senenin hangi ayında başvuru yaparsanız yapın son kullanma tarihi 31 Aralık olacaktır ve bu tarihten sonra kartınızı yenilemeniz gerekir.

5- Isic kartı almanın iki yolu var birincisi; Isic adresinde yazılı olan başvuru noktalarından almak, ikincisi ise Isic-ürün adresinden online başvuru yaparak almak. Eğer başvuru ofislerinden almak isterseniz yanınızda aktif öğrenci belgesi ve 1 adet fotoğraf ile giderek 20 TL ücret karşılığında alabilirsiniz, online başvurularda kargo ücreti tarafınızca ödenir. Ofislerden alacaksanız kartınız anında düzenlenir ve 10 dakika içerisinde size verilir ancak online başvuru yapmışsanız adresinize ulaşması 2 haftayı bulur. Eğer öğrenci belgeniz yoksa devam eden eğitim-öğretim dönemine ait bandrolü olan aktif öğrenci kimliğiniz ile de başvuru yapabilirsiniz.

6- Sağladığı indirimler haricinde; 24 saat hizmet veren 44 181 666 92 05 numaralı ISIC Yardım Hattı’nı ödemeli olarak arayabilir; gideceğiniz ülkeler hakkında vize, sağlık kuralları vb. konularda, karşılaştığınız sağlık sorunlarının çözümü hakkında, evinize mesaj ulaştırma, kayıp biletinizin yenilenmesi, doktor ya da avukat bulma ve konsolosluğunuzla bağlantı kurma gibi ihtiyaçlarınızda yardım alabilirsiniz. Bu hattı aradığınızda operatör sizden 12 haneli Isic kart numaranızı isteyecektir, bu numarayı kartınızın sağ alt köşesinde görebilirsiniz.

7- Yurtdışı seyahatlerinizde hangi şehirde, nerede indirim alabileceğinizi öğrenmek için Isic-benefits adresine girerek arama motorunu kullanabilirsiniz. Uluslararası alanda indirimlerden faydalanabileceğiniz bazı firmalar; Student Agency, Eurolines, Subway, KFC, Generator Hostels, A&O Hostels, Hostelworld, Western Digital, Lonely Planet, Skype, EF Dil Okulları, Microsoft, Jatomi, Hard Rock Cafe, Yoyo ve Apple.

8- Isic kartın en güzel hizmetlerinden birisi akıllı telefon uygulamasıdır. Isic uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz, hangi şehirde nerelerde indirim alabileceğinizi öğreniyorsunuz. Seyahatiniz esnasında uygulamayı kullanmak isterseniz, indirim olan herhangi bir noktaya yol tarifi de alabiliyorsunuz.

           

   Yurtdışı seyahatlerinizde ne bileti alacaksanız alın ya da nereye ödeme yapacaksanız yapın mutlaka kartınızı gösterin ve öğrenci indirimi talep edin. Müzelerin kapılarında öğrenci indirimi ile ilgili bir ibare göremeseniz bile öğrenci indirimi uygulanıyor olabilir, mutlaka sorun. Avrupa’da sefer düzenleyen Student Agency ve Eurolines firması kesinlikle Isic kartınıza öğrenci indirimi uygular, bilet alırken göstermeyi unutmayın. Kahvaltı için Subway’i ya da yemek için KFC’yi tercih edecekseniz aynı şekilde Isic kartınızı göstererek öğrenci indirimi alabilirsiniz. Hostel rezervasyonu için Hostelworld’ü kullanacaksanız ve rezervasyon ücreti ödemek istemiyorsanız Hostelworld-Isic adresine girerek rezervasyonunuzu ücretsiz olarak yapabilirsiniz, bunu hostelde ücretsiz kalacaksınız olarak algılamayan sadece rezervasyon ücretinden muaf tutulacaksınız.

   Kartınızın geçerlilik süresinin devam ettiğinden emin olun, her zaman olmasa bile bazı zamanlar bilet alacağınızda gişe görevlisi kartınızın kullanım süresini kontrol etmek isteyebilir. Kartınızın süresi bitmişse indirim isteyeceğiniz zaman kartınızı görevliye vermeyin, uzaktan gösterin. Isic kartınız var diye mutlaka indirim alacağınızı düşünmeyin, Avrupa’nın birçok şehrinde Isic kartınız olsa bile AB üyesi olan bir ülkenin vatandaşı değilseniz indirim uygulanmıyor, böyle durumlarda sizin hangi ülkede okuduğunuz sorulursa herhangi bir AB üyesi olan ülkeyi söyleyin. Örneğin; Paris Louvre Müzesi’ne girerken Isic kartınızı gösterdiğinizde size hangi ülkede okuduğunuzu sorarlar eğer Türkiye derseniz AB üyesi değiliz diye ücretsiz girme hakkınızdan alıkoyar ya da indirim yapmaktan vazgeçerler. Bazen Avrupa’da öğrenci olmanızda kurtarmaz, Isic kartı kabul etmezler, indirim alabilmeniz için o ülkede okuyor olmanız gerektiğini söylerler, bunun içinde o ülkeye ait öğrenci kimliğinizin olması gerekir.

   Öğrenci değilseniz tıpkı Isic kart gibi indirimlerden faydalanmanızı sağlayacak olan; IYTC yani International Youth Travel Card ismi verilen uluslararası gençlik kartından edinebilirsiniz. Bu kartı yine Isic kart başvurusu yapabileceğiniz noktalardan ya da online olarak alabilirsiniz, tek şart 30 yaşından gün almamış olmanızdır. Başvuru için ihtiyacınız olanlar; kimliğiniz, 1 adet fotoğraf ve 20 TL kart ücreti.

   Öğretmen iseniz yine aynı indirimlerden faydalanabileceğiniz ve tüm dünyada geçerli tek öğretmen kartı olan ITIC yani International Teacher Identity Card sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde Isic kart ofislerinden ya da online olarak alabilirsiniz ve başvuru için ihtiyacınız olanlar; kurumunuzdan alacağınız görev belgesi, 1 adet fotoğraf ve 20 TL kart ücreti.

           

   Isic kart sahibi olmasanız bile Türkiye’den aldığınız öğrenci kimlikleriniz ile yurtdışında öğrenci indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle İspanya’da neredeyse tüm turistik noktalardan Türk öğrenci kimliğiniz ile indirim alabilirsiniz, bunun için kimliğinizde devam etmekte olan eğitim-öğretim dönemine ait bandrol olması gerekiyor. Her zaman bandrol kontrolü yapılmıyor yani yüzeysel olarak bakıp indirim sağladıkları da oluyor bu yüzden kimliğinizde bandrol yoksa kartınızı uzaktan gösterin. Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka Türk öğrenci kimliğiniz ile şansınızı deneyin.

Yorumlar