Destek Ol

 

Destek olun ama bana değil!

   Halihazırda çalışan birisi olduğum için herhangi bir maddi desteğe ihtiyacım yok çünkü şu an için ihtiyacım olanları alabiliyorum. Çalışıyorum dedim diye öyle ahım şahım bir gelirim olduğunu sanmayın sadece maaşımdan kıstığım paralar ile seyahatlerimi öyle ya da böyle gerçekleştirebiliyorum. Gece gündüz demeden çalışıyorum çünkü yakın zamanda çıkmayı planladığım dünya turum için maddi bir birikim yapma çabası içerisindeyim. Aslında ‘Destek Ol’ bölümünü, planladığım dünya turuna çıkmadan hemen önce açmayı düşünüyordum çünkü zamanı gelince iş yaşantısını bir kenara bırakıp yollara düşeceğim bu yüzden de birikimlerim suyunu çekince ne yazık ki maddi desteğe ihtiyacım olacak. Kısaca dönüşü belli olmayan yola çıkmadan iyi niyetli insanlardan gelecek maddi yardımları hak etmiyorum. Evet ben şu an hak etmiyor olabilirim ancak bu desteği hak eden yüzlerce seyahat düşkünü genç var. ‘Destek Ol’ bölümünü şimdi açmamın asıl sebebi de zaten bu. Yazının başında da belirttim destek olun ama bana değil hayaller kuran, yolda olmayı düşleyen, içleri kıpır kıpır olan ancak maddi imkânsızlıklar nedeni ile düşledikleri o seyahatlere çıkamayan gençlere destek olun. Bilen bilir, ben seyahat etmeye başladıktan sonra, gezmeyi seven, tanıdığım ya da tanımadığım birçok kişiye bazen maddi ve bazen de manevi desteğimi verdim. Küçük miktarlarda olsa maddi destek sağladığım insanları yollarda gördükçe yaşadığım mutluluk bambaşka bir duygu. Evet bununla övünüyorum ama övündüğüm nokta verdiğim maddi destek değil sadece seyahat etme arzusu içerisinde olan insanların bu arzularını gerçekleştirmelerinde pay sahibi olabilmem.

   Gezmeyi seven çoğu kişi için bu bir etkinlik değil artık bir ihtiyaç hali gelmiştir ve bu ihtiyacın tavan yaptığı dönemde şüphesiz üniversite yılları. Hepimiz öğrencilik yıllarından geçtik o yüzden öğrenciliğin ne kadar zor bir zanaat olduğunu biliyoruz. Kimimiz burslarla, kimimiz ailelerimizin gönderdiği paralarla, kimimiz ise derslerden arta kalan zamanlarda çalışarak bir şekilde hayatımızı idame ettirdik. İmkânı olanlar dilekleri gibi seyahat ettiler ve görmeyi düşledikleri ülkeleri ya da şehirleri gidip gezdiler veya geziyorlar. Peki ya imkânı olmayanlar? İşte destek olun derken bahsettiklerim, senin benim gibi bu imkânı bulamayan gençler. ‘Kardeşim onca fakir insan varken orada burada gezenlere mi yardım edelim?’ diyenler olacaktır, haklısınız ama fakir insanlara valilik makamları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ya da dernekler yardım eder ancak hayallerinde ki tek şey gezmek, görmek ve öğrenmek olan insanlara kimse yardım etmez. O çok başka bir konu, burada bizim amacımız yolda olmaya, seyahat etmeye teşvik etmek. Bu yardım her zaman maddi anlamda olmak zorunda değil, parası olan ancak çekinceleri olan insanlara manevi destekte de bulunabilirsiniz.

   Şu an çalışıyorum ama öğrencilik yıllarımda bu gezme hevesi yüzünden çok sıkıntı çektim o yüzden seyahat etmek isteyen öğrencileri çok iyi anlıyorum çünkü yaşadıkları her zorluk bizzat benimde başımdan geçti. Uçak biletini alsam vize ücreti çıkışmadı, vizeyi alsam ekipmana para kalmadı, hepsini halletsem yolda ihtiyacım olacak para tükendi o yüzden düşük bütçeler ile gezmek sağlam matematik isteyen bir durum yani bu da demek oluyor ki en fazla sözelci arkadaşlara destek olmanız lazım smiley

   Eminim aranızda gezip görmek isteyen ancak yoğun iş hayatından dolayı ya da daha önce ki imkânsızlıklardan dolayı içinde ukde kalanlar veya sosyal medyada gezginlerin fotoğraflarını gördüğü zaman iç geçirenler vardır. İşte size fırsat, siz yapamadınız ama yapanlara ya da yapmayı düşünenlere destek olarak çorbaya tuz katabilir ve onların mutluluklarına ortak olabilirsiniz. Bu desteğin illa ki nakit para olmasına gerek yok; bazen bir uçak bileti, bazen bir tren bileti, bazen bir otobüs bileti, bazen vize ücreti, bazen konaklama gideri, bazen bir sırt çantası, bazen bir kamp çadırı, bazen bir uyku tulumu, bazen bir akşam yemeği ya da bazen bir kahvaltı. Artık gönlünüzden ne geçerse. Maddi desteğin de öyle büyük rakamlar olması gerekmiyor, ne demişler ‘Damlaya damlaya göl olur.’ Bu gençler ile nasıl irtibata geçeceğinizi ya da kimlerin gerçekten seyahat etme arzusu duyduğunu merak ediyorsunuzdur, çok kolay ben sizi tanıştırırım. Bunu şöyle yapabiliriz; siz bana hayallerini gerçekleştirmek isteyen birisine herhangi bir şekilde destek olmak istediğinizi söylersiniz, ben gerçekten tek amacının gezip görmek olduğuna ancak imkânı olmadığına inandığım bir öğrenciyi bulur ve aranızda köprü olurum. Eğer birebir irtibat kurmak istemezseniz siz desteğinizi bana iletirsiniz ben de gerçekten ihtiyacı olana. Vereceğiniz desteğin yerine ulaştığından emin olabilmeniz için destek iletildikten sonra ispatını gerek fotoğraflı gerekse videolu şekilde paylaşırız. Aslında tüm bunları yapmak ya da istemek bana düşmez ama hayır yani Robin Hood’tan neyimiz eksik, icabında bizimde kendimize göre bir şeklimiz var cheeky Eğer destek olmak istiyorsanız ancak ‘anında görüntü’ olsun diyorsanız şu an yollarda olan ve ülkemizi dünyaya tanıtan birçok Türk vatandaşı gezginimiz var. Dilerseniz küçük bir sosyal medya araştırması ile dilerseniz de benim yönlendirmelerim ile bu gezginlere destek olabilir ve gezginlerin şahsi internet sayfalarında gezinirken o haklı gururu yaşayabilirsiniz. Dediğim gibi illa ki benim aracılığım ile olmasına gerek yok, kendiniz de kıt kanaat imkânlar ile hayallerini gerçekleştiren ya da gerçekleştirmek isteyen gençlerimizle direkt olarak irtibata geçip destek olabilirsiniz. Siz yeter ki bu hayallerin gerçekleşmesine basamak olmak isteyin.

   Bu satırları yazarken aklımdan ‘belki de insanlar duygularını sömürdüğümü ve verecekleri desteklerden kazanç sağlayacağımı düşünecek’ diye geçirdim ama neden böyle bir şey yapayım ki? Sonuçta kimseye bir dayatmam yok ve kimse kimseye destek olmak zorunda da değil. Yukarıda da söylediğim gibi bunun benim aracılığım ile olması gerekmiyor, çevrenizde içi seyahat çeken gençler varsa ve imkânları yoksa kendiniz de bizzat destek olabilirsiniz.

Yorumlar